KELLİK ERKEKLERİN KADERİ Mİ?

KELLİK ERKEKLERİN KADERİ Mİ?

19 Nisan 2021

KELLİK ERKEKLERİN KADERİ Mİ ?

Saç dökülmelerinin nedeni, genetik, hormonal ya da çevresel olabilir. Erkeklerde genellikle şakaklardan başlayan dökülme ilerleyip tepede kellik olarak kendini gösteriyor. Kellik genellikle tepe bölgesinde tamamen saçsızlığa neden oluyor ancak ense bölgesindeki saçlar etkilenmiyor. Bu tip saç dökülmesi saç köklerinin duyarlılığından kaynaklanıyor. Az da olsa, bazı hormonal düzensizlikler de saç dökülmesi sorununa yol açabiliyor. Bunların yanı sıra, stres, düşük protein alımı gibi çevresel faktörler de kelliğe neden olabiliyor.

Kişiyi fiziksel ve ruhsal yönden etkileyen saç dökülmesinin erken evrelerinde saç teli inceliyor ve saçın rengi açılıyor. Güçsüz ve cansız bir saç ortaya çıkıyor. Daha sonra, ön saç çizgisi geriliyor ve tepe bölgesinde açılma meydana geliyor.

 

Saç dökülmesinin nedenleri

Proteinsiz beslenme, tiroit hastalıkları, bazı bağırsak parazitleri, fazla çay ve kahve tüketimi, mide kanaması, basur, idrar yolu taşları gibi nedenlerle fazla kan kaybetme, dökülmenin nedeni olabiliyor. B12 ya da çinko eksikliği, diyabet, gizli şeker hastalığı da saç dökülmesiyle sonuçlanabiliyor.

 

Kelliğe karşı alınabilecek önlemler

* B12 vitamini ve folik asit eksikliği, saç dökülmesine neden olabildiği için eğer eksiklik varsa vitamin desteği alınmalı.

* Stresten olabildiğince uzak durulmalı.

* Dengeli bir beslenme programı benimsenmeli ve protein mutlaka bu beslenme programında yer almalı.

* Saç şekillendirici ürünler, sağlıklı saçlarda herhangi bir probleme neden olmazken, cılız ve zayıf köklü saçlarda dökülmeye yol açabildiği için bu ürünler kullanılırken dikkatli olunmalı. Saç ürünleri seçerken saçları ve saç köklerini güçlendiren ürünler ve hatta bunun için üretilen serumlar öncelikli olarak tercih edilmeli. Davines Energizing Dökülme Karşıtı Seri, Kerastase Densifique Homme Erkek Saç Yoğunlaştırıcı Set 30x6 Serum ve Şampuan, Kerastase Specifique Bain Prevention Dökülme Şampuan ve Serum, öncelikli olarak tercih edilebilecek ürünler.

* Çinko ve demir eksikliğine karşı önlem alınmalı.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.